SMBJ180CA
DigiKey Part Number
SMBJ180CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ180CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ180CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ180CA
Description
TVS DIODE 180VWM 292VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
292V Clamp 2.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ180CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
292V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.1A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Voltage - Breakdown (Min)
201V