SMDJ150CA
DigiKey Part Number
SMDJ150CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ150CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ150CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ150CA
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 16.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMDJ150CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.5A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V