SMDJ90A-HRAT7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
146V Clamp 20.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ90A-HRAT7
DigiKey Part Number
SMDJ90A-HRAT7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ90A-HRAT7
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.5A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
100V