SZ1SMB12AT3G
DigiKey Part Number
F11537TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11537CT-ND - Cut Tape (CT)
F11537DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMB12AT3G
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 30.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZ1SMB12AT3G Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
1245pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.2A