SZ1SMB33CAT3G
DigiKey Part Number
SZ1SMB33CAT3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZ1SMB33CAT3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZ1SMB33CAT3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMB33CAT3G
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
265pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A