TMOV14RP200E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 488
Datasheet
314 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
TMOV14RP200E
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV14RP200E
DigiKey Part Number
F4010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP200E
Description
VARISTOR 314V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
345 V
Energy
75J
Capacitance @ Frequency
630 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
260 V
Varistor Voltage (Min)
283 V
Varistor Voltage (Typ)
314 V
Package / Case
Disc 14mm