TMOV25SP115M
DigiKey Part Number
F5320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV25SP115M
Description
VARISTOR 180V 20KA SQUARE 25MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 V 20 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Square 25mm, 3 Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
20 kA
Series
Energy
170J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3200 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
150 V
Features
Thermally Protected
Varistor Voltage (Min)
162 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
180 V
Package / Case
Square 25mm, 3 Lead