TMOV25SP115M | |
|---|---|
DigiKey Part Number | F5320-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TMOV25SP115M |
Description | VARISTOR 180V 20KA SQUARE 25MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 180 V 20 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Square 25mm, 3 Lead |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 198 V |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Surge 20 kA |
Series | Energy 170J |
Packaging Bulk | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 3200 pF @ 1 MHz |
Maximum AC Volts 115 V | Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA) |
Maximum DC Volts 150 V | Features Thermally Protected |
Varistor Voltage (Min) 162 V | Mounting Type Through Hole |
Varistor Voltage (Typ) 180 V | Package / Case Square 25mm, 3 Lead |