TMOV25SP550M
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV25SP550M
DigiKey Part Number
F5333-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV25SP550M
Description
VARISTOR 910V 20KA SQUARE 25MM
Detailed Description
910 V 20 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Square 25mm, 3 Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV
Energy
550J
Capacitance @ Frequency
630 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
550 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
745 V
Varistor Voltage (Min)
819 V
Varistor Voltage (Typ)
910 V
Package / Case
Square 25mm, 3 Lead