V10E150P
Building Automation – Protect/Sense/Control
V10E150P
DigiKey Part Number
F5345-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10E150P
Description
VARISTOR 240V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V10E150P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
30J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V