SSL-LX3044GD-12V is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 5,614
Datasheet
Similar
Bivar Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Bivar Inc.
In Stock: 29
Visual Communications Company - VCC
In Stock: 995
Broadcom Limited
Broadcom Limited
LITEON
LITEON
Rohm Semiconductor
Green LED Indication - Discrete 12V Radial
SSL-LX3044GD-12V
DigiKey Part Number
67-1061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSL-LX3044GD-12V
Description
LED GREEN DIFFUSED T-1 T/H
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lens Size
3mm, T-1
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V
Packaging
Bulk
Viewing Angle
60°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Peak
565nm
Configuration
Standard
Package / Case
Radial
Lens Color
Green
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Height (Max)
4.60mm