L135-G525003500000
DigiKey Part Number
1416-1984-2-ND - Tape & Reel (TR)
1416-1984-1-ND - Cut Tape (CT)
1416-1984-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L135-G525003500000
Description
LED LUXEON 3535L GRN 530NM 3535
Detailed Description
LED Lighting Color LUXEON 3535L Green 530nm (520nm ~ 540nm) 1414 (3535 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L135-G525003500000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
22lm (21lm ~ 23lm)
Mfr
Temperature - Test
25°C
3535
Wavelength
530nm (520nm ~ 540nm)
Size / Dimension
0.138" L x 0.134" W (3.50mm x 3.40mm)
Current - Test
100mA
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V
Thermal Resistance of Package
42°C/W
Lumens/Watt @ Current - Test
69 lm/W
Base Product Number
Current - Max
125mA