L1T2-3070000002600
DigiKey Part Number
L1T2-3070000002600-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1T2-3070000002600
Description
LED LUXEON WARM WHITE 3000K 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON TX White, Warm 3000K 3-Step MacAdam Ellipse 2.8V 700mA 120° 2-SMD, No Lead Exposed Pad
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
126 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
70
Series
Current - Max
1.2A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
2-SMD, No Lead Exposed Pad
CCT (K)
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Size / Dimension
0.146" L x 0.146" W (3.70mm x 3.70mm)
Flux @ 85°C, Current - Test
247lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.12mm)
Current - Test
700mA
Thermal Resistance of Package
3°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V