IS32CS8977B-ZNLA3-TR
DigiKey Part Number
2521-IS32CS8977B-ZNLA3-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2521-IS32CS8977B-ZNLA3-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2521-IS32CS8977B-ZNLA3-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IS32CS8977B-ZNLA3-TR
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 24TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8051 - Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 24-TSSOP
Category
RAM Size
2K x 8
Mfr
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Data Converters
A/D 6x12b SAR; D/A 1x8b
Part Status
Active
Oscillator Type
Internal
Core Processor
8051
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
8-Bit
Grade
Automotive
Speed
32MHz
Qualification
AEC-Q100
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Peripherals
LVD, LVR, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package
24-TSSOP
Number of I/O
28
Package / Case
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)