PB-12N23P-12Q
PB-12N23P-12Q
PB-12N23P-12Q
DigiKey Part Number
458-1065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB-12N23P-12Q
Description
BUZZER MAGNETIC 12V 12MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Magnetic 12 V 50mA 2.3kHz 85dB @ 12V, 10cm Through Hole PC Pins
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 12V, 10cm
Series
Current - Supply
50mA
Packaging
Tube
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Ratings
Washable
Input Type
DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
12 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
9 ~ 15V
Size / Dimension
0.472" Dia (12.00mm)
Frequency
2.3kHz
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)