GTT38A-TPR-BLH-B0-H1-CS-VPT
DigiKey Part Number
635-1122-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTT38A-TPR-BLH-B0-H1-CS-VPT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.8"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C, RS-232 3.8" (96.52mm) 480 x 116
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GTT38A-TPR-BLH-B0-H1-CS-VPT Models
Category
Viewing Area
98.04mm W x 26.30mm H
Manufacturer
Matrix Orbital
Backlight
LED - White
Series
Dot Pixels
480 x 116
Packaging
Box
Interface
I2C, RS-232
Part Status
Active
Controller Type
LPC1788
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H
Touchscreen
Resistive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
3.8" (96.52mm)