MPS-3206S-3
DigiKey Part Number
4321-MPS-3206S-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPS-3206S-3
Description
0-32V/0-6A*2CH,5V3A*1CH,10mV 1mA
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 32VDC, 0 ~ 32VDC, 5VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 6A, 0 ~ 6A, 3A Output 399W Features
Category
Number of Characters
4
Manufacturer
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Size / Dimension
8.600" L x 11.800 W x 3.700" H (219.00mm x 300.00mm x 95.00mm)
Series
Power (Watts)
399W
Packaging
Bulk
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.1% + 1 digits; 0.2% + 3mA
Part Status
Active
Voltage Regulation - Line
0.1% + 5mV
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Load
0.1% + 5mV
Voltage - Supply
110VAC, 220VAC
Current Regulation - Line
0.2% + 3mA
Number of Outputs
3
Current Regulation - Load
0.2% + 3mA
Voltage - Output
0 ~ 32VDC, 0 ~ 32VDC, 5VDC
Ripple
10mV rms, 5mA rms
Current - Output
0 ~ 6A, 0 ~ 6A, 3A