WPS300S-80-6
WPS300S-80-6
DigiKey Part Number
4321-WPS300S-80-6TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WPS300S-80-6
Description
80V 6A 150W 1mV/0.1mA wide range
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 80V Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 6A Output 150W Features Adjustable Screen Brightness, List Output, Programmable, RS232, RS485, Switching, USB, Wide Range
Category
Number of Characters
5
Manufacturer
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Size / Dimension
4.400" L x 6.700" W x 9.800" H (111.00mm x 170.00mm x 250.00mm)
Series
Features
Adjustable Screen Brightness, List Output, Programmable, RS232, RS485, Switching, USB, Wide Range
Packaging
Bulk
Power (Watts)
150W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.1% + 8mV; 0.2% + 2mA
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
0.02% + 8mV
Voltage - Supply
110VAC, 220VAC
Voltage Regulation - Load
0.02% + 8mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
0.02% + 5mA
Voltage - Output
0 ~ 80V
Current Regulation - Load
0.02% + 5mA
Current - Output
0 ~ 6A
Ripple
8mV rms, 5mA rms