BCMS321611A121 RDC01
DigiKey Part Number
5262-BCMS321611A121RDC01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-BCMS321611A121RDC01CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-BCMS321611A121RDC01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCMS321611A121 RDC01
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 1206 1LN
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 6A 10mOhm
Category
Current Rating (Max)
6A
DC Resistance (DCR) (Max)
10mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz