HBWS1608-51NJ
DigiKey Part Number
5262-HBWS1608-51NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBWS1608-51NJCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBWS1608-51NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBWS1608-51NJ
Description
FIXED IND 51NH 600MA 310 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 nH Unshielded Wirewound Inductor 600 mA 310mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
310mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 200MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.9GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
200 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)