RG58-UF-LSZH-500M
DigiKey Part Number
4613-RG58-UF-LSZH-500M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG58-UF-LSZH-500M
Description
CABLE COAXIAL PLENUM RG-58
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial - Plenum Cable RG-58 50 Ohms
Category
Shield Type
Foil, Braid
Manufacturer
Amphenol Times Microwave Systems
Impedance
50 Ohms
Packaging
Spool
Jacket Color
Black
Part Status
Active
Conductor Material
Copper, Bare
Cable Type
Coaxial - Plenum
Dielectric Material
Polyethylene (PE)
Cable Group
RG-58
Dielectric Diameter
0.111" (2.82mm)
Conductor Strand
7 Strands / 0.0354"
Shield Material
Aluminum; Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material
Low Smoke Zero Halogen (LSZH)
VoP, Velocity of Propagation
80.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C