DRS-240-36 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1866-DRS-240-36-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DRS-240-36 |
Description | AC/DC DIN RAIL SUPPLY 36V 238W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 36V 6.6A |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output (Max) 6.6A |
Manufacturer MEAN WELL USA Inc. | Power (Watts) 238W |
Series | Voltage - Isolation 4 kV |
Packaging Box | Applications ITE (Commercial) |
Part Status Active | Efficiency 92% |
Input Type AC or DC | Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating) |
Number of Outputs 1 | Features Adjustable Output, PFC, PMBus™ |
AC Voltage - Input 90 ~ 305 VAC | Size / Dimension 5.09" L x 3.37" W x 4.93" H (129.2mm x 85.5mm x 125.2mm) |
DC Voltage - Input (Min) 127V | Approval Agency CB, CE, cURus, EAC, UKCA |
DC Voltage - Input (Max) 431V | Standard Number 62368-1 |
Voltage - Output 1 36V |