ELG-300-24A
DigiKey Part Number
1866-ELG-300-24A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG-300-24A
Description
O/P +24V/12500MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.5A 24V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELG-300-24A Models
Category
Current - Output (Max)
12.5A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
300 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
94%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.74" L x 3.03" W x 1.56" H (222.0mm x 77.0mm x 39.5mm)
Voltage - Input (Min)
100VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, KC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
24V