GST36U12-P1J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 2,487
Datasheet
12V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
GST36U12-P1J
DigiKey Part Number
1866-2135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GST36U12-P1J
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GST36U12-P1J Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.11" L x 2.13" W x 1.30" H (79.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
BSMI, CB, cULus, EAC
Current - Output (Max)
3A
Base Product Number
Power (Watts)
36 W