NMP650-CEE#-00
DigiKey Part Number
1866-5510-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NMP650-CEE#-00
Description
AC/DC CONVERTER 5V 2X12V 650W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 3 Output 5V 12V 12V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Current - Output 3
20 A
Mfr
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
88.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
9.84" L x 3.50" W x 1.61" H (250.0mm x 89.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 2
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Voltage - Output 3
12V
Current - Output 1
36 A
Base Product Number
Current - Output 2
20 A