XDR-75E-48
DigiKey Part Number
1866-XDR-75E-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XDR-75E-48
Description
O/P +48V 1.6A
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 1.6A
Category
Current - Output (Max)
1.6A
Power (Watts)
77W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
91%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.56" L x 1.18" W (116.0mm x 30.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
60950-1; 61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
48V