F8025E24B-FHR
F8025E24B-FHR
F8025E24B-FHR
DigiKey Part Number
1570-1067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F8025E24B-FHR
Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 46.0 CFM (1.29m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
35.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.182 lb (82.55 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.140A
Air Flow
46.0 CFM (1.29m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.210 in H2O (52.3 Pa)