G1225S24B-FSR
DigiKey Part Number
G1225S24B-FSR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G1225S24B-FSR
Description
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 54.0 CFM (1.51m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
26.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.434 lb (196.86 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.070A
Air Flow
54.0 CFM (1.51m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.070 in H2O (17.4 Pa)