G1238E24B1+6-FSR-WS
DigiKey Part Number
1570-1592-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G1238E24B1+6-FSR-WS
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 158.0 CFM (4.42m³/min) 4 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Alarm Sensor, PWM Control, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
49.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.74 lb (335.66 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.600A
Air Flow
158.0 CFM (4.42m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.490 in H2O (122.1 Pa)