LPH60B99-BWHR
DigiKey Part Number
1570-1398-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPH60B99-BWHR
Description
FAN AXIAL 60X25.50MM 100-240VAC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 100 ~ 240VAC Square - 60mm L x 60mm H Ball 17.0 CFM (0.476m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Electronic Commutation (EC)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Noise
35.0dB(A)
Series
Power (Watts)
2.30W
Packaging
Bulk
RPM
4500 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
100 ~ 240VAC
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.154 lb (69.85 g)
Width
25.50mm
Current Rating (Amps)
0.060A
Air Flow
17.0 CFM (0.476m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)