LPT60B99-BWHR-2EM-EX
DigiKey Part Number
1570-1953-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPT60B99-BWHR-2EM-EX
Description
EC FAN AXIAL 60 X 60 X 25MM 100-
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115/230VAC Square - 60mm L x 60mm H Ball 19.1 ~ 19.4 CFM (0.535 ~ 0.543m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
31.0dB(A)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Power (Watts)
2.00W, 2.40W
Series
RPM
3850/3950 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated
115/230VAC
Approval Agency
ATEX
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.133 lb (60.33 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.026A, 0.041A
Air Flow
19.1 ~ 19.4 CFM (0.535 ~ 0.543m³/min)
Voltage Range
90 ~ 264VAC