MS1225H24B-FHR-2EM
DigiKey Part Number
1570-1912-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS1225H24B-FHR-2EM
Description
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 86.0 CFM (2.41m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart
Series
Noise
41.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.267 lb (121.11 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.300A
Air Flow
86.0 CFM (2.41m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.180 in H2O (44.8 Pa)