UF80A12-BWHR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Qualtek
In Stock: 104
Datasheet
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 30.0 CFM (0.840m³/min) 2 Wire Leads
UF80A12-BWHR
DigiKey Part Number
UF80A12-BWHR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF80A12-BWHR
Description
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
36.0dB(A)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Power (Watts)
9.00W
Series
RPM
3000 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.617 lb (279.87 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
30.0 CFM (0.840m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)