UF92AM12-BWHR-F
DigiKey Part Number
1570-1224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF92AM12-BWHR-F
Description
FAN AXIAL 92X38MM 115V HIGH TEMP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 92.5mm L x 92.5mm H Ball 51.0 CFM (1.43m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
42.0dB(A)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Power (Watts)
11.00W
Series
RPM
3200 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-40 ~ 194°F (-40 ~ 90°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 92.5mm L x 92.5mm H
Weight
0.948 lb (430.01 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
51.0 CFM (1.43m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.300 in H2O (74.7 Pa)