25LC160BT-E/SN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
In Stock: 250
In Stock: 3
onsemi
EEPROM Memory IC 16Kbit SPI 10 MHz 8-SOIC
25LC160BT-E/SN
DigiKey Part Number
25LC160BT-E/SN-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC160BT-E/SN
Description
IC EEPROM 16KBIT SPI 10MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25LC160BT-E/SN Models
Clock Frequency
10 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)