30KPA28AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,044
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,136
Datasheet
Littelfuse Inc.
50V Clamp 606A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
30KPA28AE3/TR13
DigiKey Part Number
30KPA28AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA28AE3/TR13
Description
TVS DIODE 28VWM 50VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
606A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
31.28V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
50V