APT30DQ60BCTG
DigiKey Part Number
APT30DQ60BCTG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT30DQ60BCTG
Description
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 600 V 30A Through Hole TO-247-3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Microchip Technology
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 600 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Standard
Package / Case
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.4 V @ 30 A