APT34F100B2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 148
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 404
Datasheet
N-Channel 1000 V 35A (Tc) 1135W (Tc) Through Hole T-MAX™ [B2]
APT34F100B2
DigiKey Part Number
APT34F100B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT34F100B2
Description
MOSFET N-CH 1000V 35A T-MAX
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
305 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9835 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1135W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
T-MAX™ [B2]
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 18A, 10V