APT5014BLLG
DigiKey Part Number
APT5014BLLG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT5014BLLG
Description
MOSFET N-CH 500V 35A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 35A (Tc) 403W (Tc) Through Hole TO-247 [B]
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
72 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3261 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
403W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
140mOhm @ 17.5A, 10V