APT75F50B2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Similar
IXYS
Datasheet
IXYS
In Stock: 173
In Stock: 195
N-Channel 500 V 75A (Tc) 1040W (Tc) Through Hole T-MAX™ [B2]
APT75F50B2
DigiKey Part Number
APT75F50B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT75F50B2
Description
MOSFET N-CH 500V 75A T-MAX
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
290 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11600 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1040W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
T-MAX™ [B2]
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
75mOhm @ 37A, 10V