ATM90E32AS-AU-Y
DigiKey Part Number
ATM90E32AS-AU-Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATM90E32AS-AU-Y
Description
48-TQFP, IND TEMP, 1.8V/3V, TRAY
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Phase Meter IC 48-TQFP (7x7)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATM90E32AS-AU-Y Models
Category
Current - Supply
13mA
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
2.8 V ~ 3.6 V
Packaging
Tray
Meter Type
3 Phase
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Impedance
50kOhm, 80kOhm, 120kOhm
Mounting Type
Surface Mount
Measurement Error
0.5%
Package / Case
48-TQFP
Voltage - I/O High
3.2V, 5.5V
Supplier Device Package
48-TQFP (7x7)
Voltage - I/O Low
0.4V, 0.8V