ATTINY25-20PU
DigiKey Part Number
ATTINY25-20PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY25-20PU
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (1K x 16) FLASH 8-PDIP
EDA/CAD Models
ATTINY25-20PU Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
USI
Supplier Device Package
8-PDIP
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)