ATTINY25-20SU
DigiKey Part Number
ATTINY25-20SU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY25-20SU
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (1K x 16) FLASH 8-SOIC
EDA/CAD Models
ATTINY25-20SU Models
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)