ATTINY26-16PU
DigiKey Part Number
ATTINY26-16PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY26-16PU
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 2KB (1K x 16) FLASH 20-PDIP
EDA/CAD Models
ATTINY26-16PU Models
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
20-PDIP
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)