BZV55C30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 3,090
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 30 V ±7% Surface Mount DO-213AA
BZV55C30
DigiKey Part Number
BZV55C30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55C30
Description
DIODE ZENER 30V DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
DO-213AA
Tolerance
±7%
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 21 V