DSC1001CI5-026.0000
DigiKey Part Number
150-DSC1001CI5-026.0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC1001CI5-026.0000
Description
MEMS OSC XO 26.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
26 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.7V ~ 3.6V Standby (Power Down) 4-VDFN
Category
Voltage - Supply
1.7V ~ 3.6V
Mfr
Frequency Stability
±10ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
8mA
Type
Supplier Device Package
4-VDFN (3.2x2.5)
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)