MCP1711T-33I/5X | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCP1711T-33I/5X |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4-UQFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-UQFN (1x1) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 1.27 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 1.8 µA |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case 4-UDFN Exposed Pad |
Voltage - Input (Max) 6V | Supplier Device Package 4-UQFN (1x1) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.67V @ 150mA |