MCP45HV51T-503E/ST | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCP45HV51T-503E/ST |
Description | IC DIG POT 50K 14-TSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C Interface 14-TSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCP45HV51T-503E/ST Models |
Category | Memory Type Volatile |
Manufacturer Microchip Technology | Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features Mute, Selectable Address |
Part Status Active | Tolerance ±20% |
DigiKey Programmable Not Verified | Temperature Coefficient (Typ) 100ppm/°C |
Taper Linear | Mounting Type Surface Mount |
Configuration Potentiometer | Supplier Device Package 14-TSSOP |
Number of Circuits 1 | Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
Number of Taps 256 | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |