MIC5200-3.3YM-TR
DigiKey Part Number
MIC5200-3.3YM-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC5200-3.3YM-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC5200-3.3YM-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5200-3.3YM-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
MIC5200-3.3YM-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
350 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
1.5 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 100mA