MIC5200-3.3YM-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC5200-3.3YM-TR |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8-SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC5200-3.3YM-TR Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 350 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply (Max) 1.5 mA |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 26V | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package 8-SOIC |
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 100mA | Base Product Number |